Nauka zawodu „obuwnik” podejmowana jest po ukończeniu szkoły podstawowej.
Po ukończeniu szkoły zawodowej absolwent przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, by po jego zdaniu uzyskać tytuł czeladnika w zawodzie, uprawniający do podejmowania pracy na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej można kontynuować naukę w liceum i podnosić swoje umiejętności na kursach kwalifikacyjnych aż do uzyskania tytułu mistrza w zawodzie włącznie.
Nauka w szkole trwa 3 lata. W jej trakcie odbywają się zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących oraz turnusy dokształcające z teorii zawodowej w zakresie : technologii mechanicznej, rysunku technicznego, materiałoznawstwa, maszynoznawstwa, języka obcego technicznego, podstaw prowadzenia i dokumentowania działalności gospodarczej, rachunkowości zawodowej, zasad bhp i ochrony p.poż, ochrony środowiska, przepisów prawa pracy, zarządzania przedsiębiorstwem.
Zajęcia praktyczne prowadzone są w zakładach rzemieślniczych i uczeń otrzymuje za nie wynagrodzenie.
Obuwnik jest zawodem, którego wykonywanie związane jest z opanowaniem wiedzy z zakresu przetwórstwa skóry, gumy, tworzyw sztucznych i materiałów włókienniczych.
Obuwnik wykonuje obuwie damskie, męskie i dziecięce na zamówienie klienta, a także obuwie ortopedyczne i wkładki do obuwia specjalnego.
Naprawia i odświeża obuwie noszone. W przypadku masowego wytwarzania obuwia wykonuje operacje obróbki elementów obuwia, montażu i operacje wykańczające. Pracuje z wykorzystaniem maszyn takich jak : opalarki, gumowarki, wycinarki mechaniczne, posługuje się również prostymi narzędziami ręcznymi.